7 Bölge Arama Kurtarma

7 Bölge Arama Kurtarma Projesi

Arama ve kurtarmada planlama ve organizasyonun amacı; afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak, il hizmet servisleri, İl hizmet grupları, il hizmet ekipleri ve il koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasında olmak üzere, müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlemek ve uygulamaktır.

Acil durumlar sırasında, kurtarılmaya ihtiyaç duyan insanların zamanla sınırlı bir yaşam savaşı vermeleri söz konusudur. Bu nedenle, “arama kurtarma” faaliyetleri; zamanla yarışılarak verilecek, çağın teknolojik gelişmelerine paralel modern araç, gereç ve malzemelerle donatılmış, iyi eğitilmiş profesyonel “arama kurtarma” ekipleriyle planlı ve koordineli yürütülecek bir hizmettir.

Herhangi bir yerde acil durum meydana geldiğinde acil olarak yürütülecek en önemli faaliyetlerin başında planlı ve organize bir şekilde olmak üzere, haberleşme, ulaşım, arama kurtarma faaliyetleri ile sağlık hizmetlerinin yapılması gelmektedir.

Arama kurtarmanın öneminin farkında olan VESİLE insani yardım derneği Acil yardım ve arama kurtarma birimimiz tüm önlemleri bilgi ve becerileri ile müdahale edebilecek güçtedir.

Tohumlarını attığımız arama kurtarma ekibimize 7 profesyonel kişi ile 2020 yılında başlamış bulunmaktayız. Arama kurtarma ekibimiz her türlü doğal afet ve savaşlarda enkaz altında kalmış yaşama problemi yaşayan veya kaybolan ulaşılamayan dünyanın heryerindeki öncelikle Türkiyede ki mazlumlar için mücadele verecektir.

Arama kurtarma ekibimiz gerekli telsiz kullanımlarına hakim olmakla beraber su altında enkaz altında çalışma yapabilecek potansiyeldedirler.

Hedefimiz 2023 yılına kadar büyümekte olan kurulacak profosyonel ve gönüllü arama kurtarma ağıyla birlikte olan hedefimizle dünyanın dört bir yanında savaş nedeniyle mağdur kalmış doğal afetler nedeni ile enkaz altında kalmış veya deniz yolculuğunda alabora olmuş gemi veya tekne yolcularının kurtarılması için bölgeye en hızlı şartlarla ulaşıp arama kurtarma faaliyetleri göstermeleridir.

Acil yardım ve arama kurtarma ağımızın yıllık büyüme planı aşağıdaki tablodadır.

Gönüllü bayan ekibimizin oluşturduğu 81 ilden 1001 HIRKA projesini Türkiye’deki depremzede vatandaşlarımız için hayata geçirerek başlamış bulunmaktayız.

Projenin amacı yardım yapmak isteyen fakat maddi durumu el vermeyen vatandaşlarımızın kendilerine verilen örgü malzemeleri ile atkı, bere, kazak örerek Türkiye’deki doğal afet mağduru ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalarını sağlamak.

Bağış Yapın

 

Buraya tetikleyici bir cümle yazılabilir. Buraya tetikleyici bir cümle yazılabilir. Buraya tetikleyici bir cümle yazılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön