İSTİHDAM HEDEFLERİMİZ

 

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 30,5 milyon vatandaş durumu iyi olmayanlardan oluşmaktadır, yardıma muhtaç hane sayısı ise 8 milyondur.

VESİLE insani yardım derneği olarak Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile birlikte ortak projeler üretip istihdam çalışmalarında bulunup iş sahibi olmayan geçimini idame edemeyen 7 den 70 e vatandaşımızın işe yerleştirilmesine ve hayatlarını daha iyi şartlarda sürdürmelerine yardımcı olmak konusunda hedeflerimiz vardır.

Hedefi Olan Gençler

 

Gençlik birimimizle birlikte yeşeren bir toplum olmak için eğitim atölyeleri kurup gençlerimizin yeteneklerini keşfedip yönlendirmelerde ve desteklerde bulunarak gençlerimizi idealist düşünce yapısında hedefleri olan bir toplum olarak yetiştirmeye gayret edeceğiz.

Kuracağımız atölyeler gelişen dünyada kullanılabilecek bilgiler içerecektir.

  • Drone eğitimleri ve montaj teknikleri
  • Yazılım geliştirme
  • Kişisel gelişim ve zaman yönetimi eğitimleri
  • Fotoğraf galerisi profesyonel fotoğraf çekim atölyeleri
  • Yaş grubu küçük olanlar için resim ve beceri atölyeleri

2020 yılında tohumlarınız attığımız HEDEFİ OLAN GENÇLER projesinde 5 atölye ile çalışmalarımıza başlayacağız.

Her yıl yeni 1.000 genci eğitimlerimize katarak büyüyen hedefimizle 2026 yılında 21.000 gencimize ulaşmış olmayı hedefliyoruz.

Hedefimiz Engelsiz Yaşam

 

Engelli bireyler yaşadıkları toplum içinde psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunlar, engelli ve ailesinin bu durumla yüz yüze gelmesiyle başlamakta zaman geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Engelli bireyin yaşadığı sıkıntılar ve zorluklar hem aile hem de sosyal çevresinde kendini gösterir. Engellilerin yaşadığı en büyük sıkıntı ayrımcılığa uğramalarıdır. Örneğin, engellilerin psikolojik olarak kendilerini toplumdan soyutlayarak üretime katılamaması dolayısıyla işsizlik sorunu yaşaması en temel sorunları olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye’mizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı binlerce engelliye ulaşmaktadır ve temel insani hizmetlerden faydalandırmaktadır. Fakat kendilerini psikolojik olarak bu tür hizmetlerden uzak tutan engelli bireylerimiz mevcuttur (eğitim, sağlık, barınma, sosyal güvenlik) gibi haklardan yeterince yararlanamamaları da onların engelli olarak zorluklar yaşamalarına sebebiyet vermektedir.

Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderebilmek için sosyal çalışmalar birimimizle tespit yapılarak yardımlar ulaştırmayı tüm Türkiye’de engelsiz yaşam projelerini hayata geçirebilmek için farkındalık koridorları oluşturmayı hedefliyoruz.

Oluşturmak istediğimiz koridorlar şu şekildedir.

Hedefimiz Engelsiz Yaşam

 

Bu tünelden geçen vatandaşlarımız kendilerini birkaç dakikalığına görme engelli olarak hissedecekler ve bu şekilde görme engelli vatandaşlarımızla daha kolay empati kurabilecekler.

  • Gönüllülerimizin destekleriyle Türkiye’de oluşturmayı planladığımız engelle mücadele okulunda, 7’den 70’e engelli bireylerimizi hayata ve topluma kazandırmak için mücadele etmeyi hedefliyoruz. Okulumuzdaki öğrencilerimizi görme engelli evrensel okuma ve yazma kartları ile engelsiz yaşama kavuşturmayı hedefliyoruz.

2020 yılında temelini atmayı planladığımız projemizi gönüllü ve bağışçılarımızla birlikte oluşturup 2026 yılında eğitime başlamış duruma getirmeyi hedefliyoruz.

Bağış Yapın

 

Buraya tetikleyici bir cümle yazılabilir. Buraya tetikleyici bir cümle yazılabilir. Buraya tetikleyici bir cümle yazılabilir.

Başa dön