Zararlı Alışkanlıklar ile Mücadele

Zararlı Alışkanlıklar ile Mücadele

Zararlı alışkanlıklar arasında yer alan uyuşturucu kullanımı fiziksel ve ruhsal etkiler gösterir, bu etkilerin başında ise kişinin otokontrolünü kaybetmesi gelir; ani karakter değişiklikleri ve şiddetli öfke nöbetleri bu etkinin sadece başlangıcıdır.

Vücudun koruma sistemi zarar gördüğünde alışkanları da değişiklik göstermeye başlar ve kullanmaya yönelik bağımlılık meydana gelmiş olur.

Bulantı, kusma, karın ağrısı, terleme, beyin ve iç organlarda kanamaların meydana gelmesi sıklıkla görülen fiziksel etlilerdir. Hafıza kaybı ile beraber unutkanlıklar, sinirsel bozukluklar, uyku düzensizlikleri, depresyon hali vb. örnek gösterilebilecek bazı beyin hastalıkları vardır. Birçoğunun sonu ölüm ile sonuçlanan bağımlılıklardır.

Vücut hücrelerinin sonradan kabul edilen bağımlılıkla mücadelesi belirli bir aşamadan sonra mümkün olmadığından; kişinin uyuşturucu maddeden uzaklaşma çabaları ne yazık ki vücudun maddeye duyduğu ihtiyacı bastıramaz.

Alacağımız en önlemli çözüm eğitim öğretim hayatındaki çocuklarımızın bu tür zararlı maddelerden uzak durabilmesi için mücadele etmek olacaktır.

Zararlı alışkanlıklar son bulsun diye sempozyumlar ve konferanslar düzenlemeyi hedefliyoruz, bağışçılarımız destekleri ile birlikte Türkiye’de bağımlıların tedavi edileceği bir rehabilitasyon merkezi açmak için ilk adımı atmayı hedefliyoruz.

Araştırmalara göre Türkiye’de tespit edilebilen uyuşturucu kullanan kişi sayısı 1990 yılında 381.200 iken 2020 yılına geldiğimizde bu rakam 1.225.906 kişiye ulaşmıştır.

VESİLE insani yardım derneği 2020 yılı projeleri arasında yer alan FARKINDA MISINIZ? projesi ile yapacağı konferans ve farkındalık kulüpleri ile bu sayıyı en aza düşürmeyi hedefliyor.

Bağış Yapın

 

Buraya tetikleyici bir cümle yazılabilir. Buraya tetikleyici bir cümle yazılabilir. Buraya tetikleyici bir cümle yazılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön